Dieta Paleo: jak to działa, co jeść, ryzyko

Aby zorientować się, na czym polega dieta paleo, zwróciliśmy się do ekspertów, w tym do dr Loren Cordain, emerytowanego profesora na Colorado State University w Fort Collins w stanie Kolorado, autora The Paleo Diet; Erin Holley, z Ohio State University Wexner Medical Center w Columbus, Ohio i Lona Sandona, doktora nauk medycznych w University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.

Na początek, aby być zdrowym na diecie paleo, Cordain mówi, że będziesz musiał ćwiczyć regularnie, przestrzegając ścisłej diety zawierającej jedynie pożywienie, które można polować i zbierać.

Dieta paleo może poprawić zdrowie poprzez eliminację wysokotłuszczowej i przetworzonej żywności, która ma niewielką wartość odżywczą i zbyt wiele kalorii. Ten plan kładzie nacisk na ładowanie owoców i warzyw, które pękają ze zdrowymi witaminami, minerałami i błonnikiem, które szybciej się napełniają, więc jesz mniej, pomagając ograniczyć przyrost wagi.

Zmniejszysz wagę, ponieważ za każdym razem, gdy ograniczasz całe grupy żywnościowe, ilość spożywanych kalorii jest niższa, mówi Sandon. I kiedy spalasz więcej kalorii niż zużywasz, będziesz miała utratę wagi. Skupienie się na chudym białku, owocach i warzywach w porównaniu do przetworzonej żywności bogatej w kalorię i sód może również przyczynić się do utraty wagi, chociaż zwraca również uwagę, że dieta paleo nie została stworzona jako dieta odchudzająca.

Zauważ, że chociaż orzechy i nasiona są dozwolone na tej diecie, mogą mieć dużo kalorii, a ludzie, którzy chcą schudnąć, będą musieli ograniczyć ich spożycie.

Dieta Paleo oraz Badania

Co więc mówi nauka o diecie paleo? Niektóre badania sugerują, że twierdzenia dotyczące zdrowia trzymają prawdę. Przeanalizowano cztery randomizowane, kontrolowane badania z udziałem 159 uczestników, a naukowcy odkryli, że dieta paleo doprowadziła do bardziej krótkoterminowej poprawy niektórych czynników ryzyka chorób przewlekłych w porównaniu z innymi dietami kontrolnymi.

Mimo to wielu naukowców wyraziło obawy, że nie mamy jeszcze wystarczających dowodów, aby wysuwać jakiekolwiek silne twierdzenia na temat korzyści zdrowotnych paleo, w szczególności jego długoterminowych skutków. W rzeczywistości, w artykule w odpowiedzi na pierwszą recenzję, autorzy Tanis R. Fenton i Carol J. Fenton z Cumming School of Medicine w Kanadzie napisali list do redakcji, w którym wyrazili rozczarowanie.

Wśród ich argumentów: niektóre wyniki nie były istotne statystycznie, ani nie wykazały “żadnych istotnych efektów klinicznych”. Stwierdzili, że nie wierzyli, że wyniki przeglądu wykazały jakiekolwiek dowody na korzyść diety paleo i wezwali do większej staranności w docieraniu do zaleceń zdrowotnych dla ogółu społeczeństwa.

Pokarmy do jedzenia i unikania na diecie Paleo

Na diecie paleo znajdziesz mniej przetworzonej żywności, ale będziesz musiał również wyciąć wszystkie ziarna, rośliny strączkowe i większość produktów mlecznych. Oto bliższe spojrzenie na plan jedzenia.

Co można jeść

Jeśli dieta paleo nie zostanie sprawdzona, jeśli chcesz spróbować tego planu odżywiania, musisz postawić na pierwszym miejscu tankowanie z dużą ilością naturalnych pokarmów i naturalnych tłuszczów, w tym następujące opcje:

 • Chude kawałki mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego, najlepiej ekologiczne lub z wolnego wybiegu
 • Jajka, ale nie więcej niż sześć w tygodniu – najlepiej na wolnym wybiegu
 • Ryby, w tym skorupiaki
 • Owoce, takie jak truskawki, kantalupa, mango i figi
 • Szparagi, cebula, papryka i dynia
 • Orzechy i nasiona, w tym migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie i pestki dyni
 • Oliwa z oliwek, olej lniany i olejek z orzecha włoskiego

Czego unikać

Należy pamiętać, że niektóre wersje diety paleo są mniej restrykcyjne niż inne i umożliwiają niektóre produkty mleczne lub rośliny strączkowe, takie jak orzeszki ziemne.

Żywność, której należy unikać:

 • Wszystkie produkty mleczne, w tym mleko, ser, jogurt i masło
 • Ziarna zbóż, takie jak pszenica, żyto, ryż i jęczmień
 • Rośliny strączkowe, takie jak fasola i groszek
 • Warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki
 • Słodycze, w tym wszelkie formy cukierków, a także miód i cukier
 • Sztuczne słodziki
 • Słodycze napoje bezalkoholowe i soki owocowe
 • Przetworzone i peklowane mięsa, takie jak bekon, wędliny i hot dogi
 • Wysoko przetworzona żywność

Dieta Paleo – możliwe ryzyko i korzyści

Podczas gdy dieta paleo z pewnością nie jest lekarstwem, ma pewne potencjalne zalety. Ale to nie znaczy, że jest dla wszystkich – istnieje również pewne ryzyko, o których powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem.

Potencjalni plusy przestrzegania diety Paleo: jest pożywna i łatwa do naśladowania, wymaga zaangażowania.

Istnieje kilka potencjalnych korzyści, jakie możesz czerpać z diety paleo.

Po pierwsze, jedząc owoce i warzywa, otrzymasz wiele niezbędnych witamin i minerałów, których potrzebujesz. Również dieta jest prosta. Jesz żywność, która jest do przyjęcia, i unikasz tych, które nie są – nie ma planu paczkowanych posiłków ani cyklu diety, który byś trzymał.

Ponadto dieta Paleo kładzie nacisk na ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenie jest ważną częścią zdrowego stylu życia i może pomóc w utracie lub utrzymaniu wagi.

Możliwe minusy przestrzegania diety Paleo: koszty, trudności i ograniczone dowody

Jednak dieta Paleo (łowiecko-zbieracka) może być trudna do utrzymania, szczególnie długoterminowa. Może być także kosztowną – żywność, która jest uprawiana ekologicznie, jak również wołowina karmiona trawą i inne mięso zwykle kosztuje więcej.

Czy dieta Paleo jest dobra dla zdrowia serca?

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 2, dieta paleo może, ale nie musi, być dobra dla twojego serca. Sprowadza się to do tego, jak postępujesz zgodnie z podejściem do jedzenia.

Jeśli miałbyś jeść nieograniczoną ilość czerwonego mięsa (na co technicznie pozwala dieta paleo), możesz zobaczyć, jak cierpi twoje serce. Podczas gdy eksperci pochwalają pominięcie pakowanych i przetworzonych produktów, takich jak ciasto, ciasteczka, chipsy i słodycze – które są dobrze znane jako złe dla twojego serca – nie szaleją z powodu faktu, że paleo nie pozwala ci jeść pełnych ziaren, rośliny strączkowe i większość produktów mlecznych. W szczególności całe ziarna były związane z lepszym poziomem cholesterolu, a także zmniejszeniem ryzyka udaru, otyłości i cukrzycy typu 2. Są to wszystkie współwystępujące choroby serca.

Istota? Porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim spróbujesz diety paleo na choroby serca. On lub ona będzie w stanie powiedzieć, czy to jest dobre dopasowanie – a jeśli tak, to w jaki sposób należy podejść do planu optymalnego zdrowia.

Czego można się spodziewać, jeśli spróbujesz diety Paleo?

Ogólnie rzecz biorąc, dieta Paleo nie jest dla wszystkich, ale może być pomocna dla niektórych, Holley mówi: “Dla każdej osoby ważne jest, aby dokładnie zrozumieć dietę, zanim wskoczą.”

Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w swojej diecie lub planie ćwiczeń, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że zmiany, które chciałbyś wprowadzić, dostosują się do Twoich osobistych potrzeb zdrowotnych.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *