Dieta kapuściana – przepis, efekty, opinie

Fani twierdzą, że dieta kapuściana pozwala rzucić 7-10 kg lub więcej w ciągu tygodnia. Niektórzy stosują dietę do rozpoczęcia planu odchudzania lub do przycięcia kilku kg na specjalne wydarzenie. Ale wiedz, że dieta kapuściana nie pomoże ci na dłuższą metę i nie zapewni Twojemu organizmowi składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia!

Co możesz zjeść

Jak sama nazwa wskazuje, większość tej diety to beztłuszczowa zupa kapuściana, spożywana od dwóch do trzech razy dziennie z innymi dozwolonymi pokarmami przypisywanymi każdego dnia. Oto, co możesz dodać:

  • Dzień 1: Owoce, z wyjątkiem bananów
  • Dzień 2: Warzywa takie jak liściaste warzywa (nie skrobiowe), ale bez owoców
  • Dzień 3: Owoce i warzywa
  • Dzień 4: Banany i mleko odtłuszczone
  • Dzień 5: Wołowina (lub pieczony kurczak bez skóry) i pomidory
  • Dzień 6: Wołowina i warzywa
  • Dzień 7: Brązowy ryż, niesłodzone soki owocowe i warzywa

Istnieją różne przepisy na zupę, która jest zalecana na co dzień w diecie. Wszystkie mają podobne składniki, takie jak pomidory, zielona papryka, grzyby, cebula i bulion.

Poziom wysiłku: średni

Ograniczenia: Twoje opcje menu są mocno ograniczone na tej diecie. Dieta kapuściana bardzo nudna. Jeśli chcesz spróbować jeszcze raz, najlepiej poczekać 2 tygodnie.

Gotowanie i zakupy: Będziesz musiał zrobić zupę z kapusty i ugotować kilka warzyw zalecanych w planie. Twoja lista zakupów będzie bardzo krótka.

Ćwiczenia: Dieta kapuściana nie obejmuje ćwiczeń fizycznych, a ćwiczenia na wysokim poziomie nie są dobrym pomysłem. Twoje ciało nie będzie miało wystarczającej ilości energii do ćwiczeń.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Koszt: Jedyny koszt dotyczy składników, które kupujesz sam. Niektóre witryny promujące dietę mówią, że powinieneś zażyć suplement, aby uzupełnić składniki odżywcze, których będziesz brakować w żywności.

Wsparcie: Sporządzasz tę dietę na własną rękę.

Dieta kapuściana – czy działa?

Zrzucisz wagę, ale tylko w krótkim czasie. Jest to ściśle system szybkiej utraty wagi.

Prawdopodobnie dostaniesz mniej niż 1000 kalorii dziennie w ograniczonym menu. To znacznie mniej niż 2000 dziennych zalecanych kalorii dla większości dorosłych.

Ponieważ dostajesz tak mało kalorii, kg szybko spadają, ale najczęściej tracisz masę wody. Są szanse, że odzyskasz wszystko, gdy tylko zaczniesz znowu jeść normalną dietę.

Eksperci ds. zdrowia nie zalecają stosowania diet o bardzo niskiej kaloryczności, chyba że jesteś pod opieką lekarza. Lepszym rozwiązaniem jest dążenie do utraty 0,5 do 1 kg tygodniowo na zdrową, dobrze zbilansowaną dietę.

Czy dieta jest dobra dla pewnych warunków?

Dieta zawiera mało węglowodanów. Sól nie jest uwzględniona w planie, więc jeśli powiedziano ci, aby zmniejszyć ilość sodu, nie będziesz używał solniczki podczas przygotowywania zupy lub gotowania potraw.

Ponieważ prawdopodobnie odzyskasz utraconą wagę, dieta nie będzie miała trwałego pozytywnego wpływu na choroby serca, cholesterol lub wysokie ciśnienie krwi.

Ostatnie słowo

Chociaż dieta ta jest szybka, tania i prosta, nie jest łatwo się z nią uporać. To prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się głodny, słaby i znudzony. Możesz nawet poczuć się niedobrze. A jeśli będziesz przestrzegać diety kapuścianej przez ponad tydzień, możesz nie mieć dostępu do kluczowych składników odżywczych.

Dieta kapuściana nie zachęca też do niezbędnych zmian stylu życia, które należy wprowadzić, aby być zdrowszym i mieć trwałą utratę wagi.

Drastyczna utrata wagi, której możesz doświadczyć przy diecie kapuścianej, może powodować problemy zdrowotne i może być niebezpieczna nawet wtedy, gdy odbywa się pod nadzorem lekarza.

Nigdy nie zaczynaj tej diety bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jeśli myśli, że potrzebujesz diety o niskiej kaloryczności, prawdopodobnie pokaże ci znacznie zdrowszy sposób, aby to osiągnąć.

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *